Łazienka w rozmiarze XS – konkurs Kludi Armaturen

Projekt koncepcyjny

TRZECIE MIEJSCE

Trzecie miejsce w konkursie “Łazienka w rozmiarze XS” organizowanym przez firmę Kludi Armaturen.

Uczestnicy konkursu mieli za zadanie zaprojektować możliwie najmniejszą, ale jednocześnie funkcjonalną i ergonomiczną łazienkę, wykorzystując produkty marki KLUDI.

Prezentowany projekt dotyczy łazienki znajdującej się w kawalerce o powierzchni 28 m2 z antresolą pełniącą funkcję sypialni. Tego typu metraż najczęściej zamieszkują 1-2 osoby, w związku z tym w projekcie umieszczono przejrzyste ściany wyznaczające obszar łazienki, które optycznie powiększają jej przestrzeń, zapewniają dopływ dziennego światła, ale odbierają też użytkownikom poczucie intymności, niezbędne np. rodzinie z nastoletnimi dziećmi. Łazienka dzięki przeszkleniom traci swój klaustrofobiczny charakter. System ścian pozwala na zastosowanie, zamiast szkła, bardziej kryjących materiałów, np. lustra weneckiego (odbijającą powierzchnią do zewnątrz), sklejki wodoodpornej, płyt gipsowo-kartonowych. Możliwe jest również wycięcie mniej ażurowego wzoru w blasze.

Łazienka zbudowana jest z trzech modułów: pierwszy zajmuje miska ustępowa, szafka i profil stalowy przeznaczony na ręczniki; drugi – umywalka i lustro; trzeci – kabina prysznicowa. Pierwszy i drugi moduł oświetlony jest dwoma lampami umieszczonymi nad umywalką. Kabina prysznicowa oświetlona jest oświetleniem typu LED umieszczonym w suficie podwieszanym. Kolorystyka została ograniczona do czerni i bieli. Gładkie wykończenie ścian potęguje odczucie czystości i przestrzenności w łazience.